Świadectwa energetyczne
Świadectwa energetyczne
Świadectwo charakterystyki energetycznej zwane potocznie certyfikatem energetycznym jest to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności także oświetlenia.W świadectwie charakterystyki energetycznej liczy się dwa podstawowe wskaźniki EP i EK.
EP jest to zapotrzebowanie nieodnawialnej energii pierwotnej określa efektywność całkowitą budynku. Uwzględnia ona obok energii końcowej, dodatkowe nakłady nieodnawielnej energii pierwotnej na dostarczenie do budynku każdego wykorzystanego nośnika energii (np. oleju opałowego, gazu, energii elektrycznej, energii odnawialnych itp.). Uzyskane małe wartości EP wskazują na wysoką efektywność energetyczną budynku i użytkowanie energii chroniące zasoby i środowisko.
Ek to zapotrzebowanie energii końcowej określa roczną ilość energii dla ogrzewania (ewentualnie chłodzenia), wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Jest ona obliczana dla danych warunków klimatycznych i użytkowania i mówi o efektywności energetycznej budynku i jego techniki instalacyjnej. Zapotrzebowanie energii końcowej jest to ilość energii, która powinna być dostarczona do budynku z uwzględnieniem wszystkich strat, aby zapewnić utrzymanie obliczeniowej temperatury wewnętrznej, niezbędnej wentylacji i dostarczenie ciepłej wody użytkowej. Małe wartości EK sygnalizują niskie zapotrzebowanie na energie i tym samym wysoką efektywność energetyczną budynku. więcej »